کف سابی

کف سابی

کف سابی

سطحی موزاییکی یا سنگی را در نظر بگیرید که قصد پوشش آن به کمک کفپوش جدیدی را داریم . اگر در بدو امر اقدام به چسباندن لایه جدید بکنیم ، خواهیم دید که لایه فوقانی دارای پستی و بلند محسوسی بوده و ظاهر فضای در دسترس را به شدت ناموزون کرده است ، از سویی دیگر ارتفاع فضای در دسترس نیز کاهش یافته و فاصله تا سقف کم می شود .  کف سابی به عنوان عملی که به تراشیدن و ساب سطوح می پردازد ، علاوه بر هم سطح کردن قطعات مذکور ، مقداری از ارتفاع لایه زیرین را می کاهد تا لایه فوقانی ارتفاع طبقه را به گزاف اشغال نکرده و با تناسبی بیشتر روی آن قرار گیرد .

از سویی دیگر کف سابی قابلیت آراستگی سطوح در دسترس را نیز دارد ، به عبارتی دیگر همین سطح سنگی ، موزائیکی یا حتی بتنی چنانچه با ابزاری استاندارد ، تحت نظارت اپراتوری مجرب و با طمانینه بالایی سابیده شوند ، پس از تزریق لایه های رزینی و مشتقات نفتی (انواع پولیش ها) دارای چنان ظاهری زجاجی و زیبایی می شود که نمی توان آن را با سطح اولیه پر از چربی ، دوده ، آلودگی ، ترک و شیار ، ناخنک و فرورفتگی ، تخلخل و زائده های پاک نشدنی مقایسه کرد .

کف سابی در خانه های نوساز نیز کاربرد فراوانی دارد . این عمل سبب می شود تا علاوه بر رفع آثار مصالحی که ناخواسته بر روی سطوح ریخته شده است (مانند ملات ماسه سیمان ، گچ یا رنگ) ، در قسمت هایی نیز ناهمواری های عمدی اعمال گردد . به عنوان مثال در لبه پله های مرمری ، رمپ ورودی ساختمان یا سطح شیبدار پارکینگ ، به منظور افزایش اصطکاک ، لیز نخوردن افراد یا اتومبیل ها به کمک کفسابی و فِرِز های دستی شیارهای کشیده یا ناهمواری اندکی پدید می آید که به اهداف فوق منجر می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *