کفسابی سنگ پارکینگ

کفسابی سنگ پارکینگ

کفسابی سنگ پارکینگ : سال ها قبل که استفاده از خودروهای شخصی به اندازه امروز رایج نبوده و تعداد زیادی از هموطنانمان فاقد وسیله نقلیه ای شخصی بودند ، لزوم وجود پارکینگ ها نیز بسیار کمرنگ تر از حال حاضر بوده و در بسیاری از معماری های این دوره حتی این نیاز پیش بینی هم نمی شده است .

در همین رابطه زمانی را به یاد می‌آوریم که در اصلی ‌ترین معابر شهرمان ، نه  تنها جای پارک به وفور یافت می شد و پارک خودرو کنار این خیابان ها یا میادین ممنوع نبود ، حتی واژه ای مانند پارکینگ عمومی نیز برای رانندگان نامانوس بوده و دلیلی برای مراجعه مردم به آن ها وجود نداشت . این روند ادامه داشت تا اینکه خط تولید خودروهای داخلی بیش از ظرفیت خیابان های تهران و سایر کلانشهر های کشور خودرو تولید کرده و به بازار عرضه نمودند و همچنین ورود خودروهای خارجی به اندازه ای اوج گرفت که دیگر خیابان ها بیش از گنجایش خود پذیرایی خودروهای گوناگون شوند ؛ عواملی که علاوه بر ترافیک سنگین در عبور و مرور ، پارک کردن و استقرار این محصولات در طول شبانه روز را هم با چالش بزرگی مواجه کرد .

از این روی خانه هایی که روزگاری تنها یک درب کوچک به عنوان معبری برای آمدن و رفتن افراد یا انتقال لوازم زندگی به داخل یا خارج ساختمان داشتند ، مستلزم پذیرش تغییری بزرگ و جای دادن درب هایی بزرگتر به منظور تردد خودروها شدند . در همین رابطه ، گاراژ یا پارکینگ هایی که زمانی به عنوان یک افزونه متجددانه در خانه های بزرگ تعبیه می شدند ، اینک با برقراری ارتباط مستقیم با امنیت خودرو و عدم سرقت وسایل داخل آن نه به عنوان پدیده ای غیر ضروری ، بلکه به عنوان یکی از پیش نیازهای اصلی و اساسی خانه های نوساز شناخته می شدند .

مسلماً همانگونه که هر مکانی نیازمند داشتن پوشش متناسب با ماهیت خود می باشد ، پارکینگ ها نیز بواسطه داشتن کاربری ویژه و مخصوص نیازمند بهره گیری از بستری مختص خود شدند . پارکینگ مذکور علاوه بر اینکه پذیرایی خودرو هایی سنگین وزن (که به پوشش سطح فشار می آورد) می باشد ، تایر آلوده آن ها را نیز در طول روز به دفعات بر روی پوستش می بیند . این در حالیست که چنانچه این تنش و کرنش ها را نادیده بگیریم ، نشت روغن ، بنزین یا آب رادیاتور ، رد تیک آف وسائط نقلیه ، آب باران اسیدی نشسته بر روی ماشین ها (در زمان های بارندگی) و ده ها عامل نامطلوب دیگر مقاومت و زیبایی سطح را خدشه دار می کند .

اگرچه بتن به همراه اپوکسی از جمله محبوب ترین کفپوش های پارکینگی – به ویژه در محیط های عمومی ، پرتردد تر یا مجتمع هایی با تعداد واحدهای زیاد – هستند ، اما سنگ های ساختمانی در عموم سازه های کوچکتر پدیده هایی جانشین ناپذیر به نظرمی رسند که می توانند همه نیازهای یک سازه و ساکنینش را در پارکینگ برآورده سازند ؛ هرچند دیر یا زود خود آن ها نیز با چالش های فوق الذکر رو در رو شده و اعمال کفسابی سنگ پارکینگ را ضروری می نمایند .

کفسابی سنگ پارکینگ علاوه بر به وجود آوردن زیبایی سطح افقی این مکان ، به افزایش مقاومت هر قطعه و سهولت حرکت خودرو ها نیز کمک می کند . به عنوان مثال می دانیم که هدف اصلی از کفسابی یکدست کردن ناهمواری های سطح و زدودن پستی بلندی های آن می باشد که همین امر به خودی خود سبب شود تا خودرو ها بتوانند با آسانی بیشتری روی آن حرکت کند . حال اینکه در کاربردی کاملاً متضاد ، گاهی اپراتور کفسابی و سنگسابی به جای از بین بردن این موانع ، به ایجاد عمدی هاشور و ناهمواری می پردازد که این عمل سبب می شود تا اصطکاک به وجود آمده به عاملی برای جلوگیری از لغزش خودروها روی سطح منجر شود . در رمپ یا قسمت های شیبدار پارکینگ که ضعف ترمز خودرو ها ، صاف بودن لاستیک ها یا لغزندگی سطح بین این دو به دلایل مختلف مانع از ایستایی اتومبیل می شود ، وجود اعوجاج کفسابی سنگ پارکینگ مذکور سبب می شود تا خودرو در محل خود بدون حرکت قرار گرفته و تردد به ویژه برای رانندگان ناوارد دشوار نشود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *