کفسابی در اندیشه

کفسابی در اندیشه

کفسابی در اندیشه : همانطور که پیشتر اشاره شد ، کفسابی از جمله اموریست که در مراحل پایانی ساخت یک سازه اعمال گشته و با هموار کردن پستی و بلندی های سطح و همچنین ترمیم عیوب آن ، تردد را روی آن آسان می کند . در همین رابطه شاید امروزه نتوان ساختمانی را یافت که نوساز بوده و این عملیات روی آن انجام نپذیرفته باشد ، در نتیجه همه ساختمان های در شرف ساخت نیز به این مجموعه اقدامات نیاز داشته تا به استاندارد های امروزه شهرسازی منطبق شوند . این در حالیست که در گذشته نچندان دور – یعنی همین دو دهه پیش – ممکن بود مالکی که خانه خود را می سازد ، به هر دلیلی (که فقدان منابع مالی و تمام شدن سرمایه لازم برای انجام این کار اصلی ترین دلیل آن می باشد) حتی نمای خانه خود را نیز اصطلاحاً سنگ نکرده و نمای آجری و سیمان های میان آن نمای خانه را تشکیل می دادند . در چنین شرایطی که صاحب این ملک برای رخ منزل خود هزینه ای صرف نمی کرد ، نمی توانستیم توقع کفسابی سطوح افقی این سازه را که امری مستحبی می نمود داشته باشیم . با گذر زمان و وضع برخی قوانین سختگیرانه از سوی شهرداری یا سازمان نظام مهندسی ، استانداردهای مذکور به طرز قابل توجهی پیشرفت کرده و با گرو نگه داشتن مجوز پایان کار ، افراد در شرف ساخت خانه را به پیشبرد مراحل آن تا آخرین مرحله ترغیب می کردند . در همین اثنا ، با بهبود شرایط فنی و معماری خانه ها ، افرادی که اینک قصد خرید واحدی نو ساز ، رهن یا اجاره آن را داشتند نیز نکته سنج تر از قبل شده و با مشاهده موارد متعددی که از سوی آژانس های مسکن به آن ها نشان داده می شد ، اینک خود به صورت کارشناسی زبده این ابنیه را بررسی می کردند . بدیهیست زمانی که شما قصد سکونت در خانه ای تحت هر عنوانی را دارید ، به دلیل اینکه پولی صرف کرده و بودجه ای به این امر تخصیص می دهید ، انتظار دارید که بهترین امکانات ممکن را در ازای هزینه مذبور دریافت نمایید ، در نتیجه از هیچ معضلی چشم پوشی نکرده و با مد نظر قرار دادن فاکتور های بیشماری اقدام به در اختیار گرفتن این واحد می کنید .

بی تردید ما ادعا نمی کنیم که کفسابی عاملی اساسی در فروش و اجاره بهتر ملک شماست و یا اگر قصد ابتیاع آن را دارید بر اساس این عنصر تصمیم گیری کنید ، ولی معتقدیم که به طور مثال اگر قصد اجاره منزلی مسکونی از توابع شهرستان شهریار را دارید ، بی تردید بنایی که دارای کفسابی در اندیشه باشد را نسبت به نمونه کاملاً مشابه ولی فاقد آن ترجیح می دهید ؛ در نتیجه توجه به همین ظرافت هاست که سبب می شود در مأمن بهتری سکنی گزیده و یا آن را به دیگری بسپارید ، ظرافت هایی که ذره ذره با یکدیگر جمع شده و نتیجه شگرفتی بوجود می آورند .

اما موضوع این یادداشت کفسابی در اندیشه می باشد . شهری در میان مثلث تهران ، کرج ، شهریار که با عمری قریب به سه دهه ، محل اجتماع و زندگی نمایندگانی از اقوام مختلف و شهرهای سراسر ایران می باشد . این شهر جوان که پیرترین بنای آن هم با معیارهای امروزی شهرسازی همخوانی دارد ، دارای بافتی کهن و سالخورده نیست ، در نتیجه مصالح رایج خانه سازی در کالبد یکایک ساختمان های آن استفاده شده است . با صرف نظر از فاز یک شهر اندیشه که قدیمی و پرجمعیت ترین قسمت آن نیز می باشد ، 5 فاز دیگر عموماً سازه هایی آپارتمانی و نوساز هستند که ده ها هزار نفر از هموطنانمان را در دل خود جای داده اند . این سازه ها در زمان نزدیک بهره برداری – پیرو توضیحات فوق – برای سرویس دهی بهتر به ساکنین خود ملزم به پذیرش تغییرات و عملیات های فراوانی هستند که کفسابی در اندیشه یکی از آن هاست . کفسابی در اندیشه در خانه های نوساز ، فروشگاه ها و مراکز خرید ، مراکز آموزشی و درمانی و … سبب می شود تا ترک های بوجود آمده روی سطوح ترمیم شده و خلل ، پوسیدگی ها ، برآمدگی ها و فرو رفتگی های آن تصحیح شود . پر شدن شیار و درز های میان قطعات سنگی ، چوبی ، موزاییکی و بتنی هم علاوه بر سهولت تمیزکاری آن ها در مراحل بعدی ، سبب می شود تا احتمال خطر گیر کردن پا به آن ها کاهش یافته و علاوه بر تعدیل آسیب دیدگی با افزایش حداکثری زیبایی و درخشش آن – به عنوان یکی از اهداف کفسابی – همراه است . از سویی دیگر ، برخی از ساکنین قدیمی تر این شهر هم که قصد بهبود ظاهر داخلی منزل خود را داشته و از شیوه سنتی پوشش خانه های ایرانی – موکت و فرش – خسته شده اند ، می توانند با کفسابی یا سنگسابی محل سکونت خود در جهت ترقّی سطوح افقی منزلشان کوشیده و زمینه نصب انواع کفپوش های جدید از قبیل پارکت ، اپوکسی و مواد رزینی ، سنگ و سایر مشتقات آلی آن را فراهم آورند .

در نهایت جا دارد تا در خصوص ابنیه ای همچون بازار اسلامی و ایرانی اندیشه نیز نکاتی را متذکر شویم . این مجموعه که در حد فاصل بلوار های آزادی و یادگار امام اندیشه واقع شده است ، به زعم همه افرادی که آن را از نزدیک دیده اند یکی از جذاب ترین مراکز خرید غرب استان تهران می باشد . این مجموعه که ساختارش تداعی کننده آثاری همچون نقش جهان اصفهان ، باغ عفیف آباد شیراز و فین کاشان به عنوان شاهکارهای معماری ایرانی می باشد ، از چنان اهمیتی در ساختار شهری اندیشه برخوردار است که در کسوت مجتمعی فرا منطقه ای ، رئیس جمهور وقت کشور را شخصاً برای افتتاح به سوی خود کشانده است . بی تردید وجود چنین مرکز خریدی که تنها بالغ بر 250 واحد تجاری دارد در گرو صرف هزینه ، منابع انسانی و دانش فراوانی بوده است ، مجموعه عواملی که شاید آنقدر مهم باشند که کفسابی در اندیشه از لیست آن ها جای بماند ، اما بی تردید اگر این سلسله اقدامات وجود نداشت ، بازدید کنندگان این مجموعه دیدنی فقدان آن را به خوبی حس می کردند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *