مقاوم سازی نما

مقاوم سازی نما

مقاوم سازی نما : در یادداشت های قبلی گفته شد که باد ، باران اسیدی ، برف و سایر تغییرات جوی مانند سرما و گرما که به تغییر فصول و کیفیت تابش نور خورشید بستگی دارند ، وجود گرد و غبار ، آلودگی حاصل از مصرف سوخت های فسیلی ، فضولات پرندگان که دارای ویژگی های خورندگی شیمیایی می باشند و ده ها عامل دیگر سبب می شوند تا نمای یک ساختمان آلوده شده و کیفیت روز اول خود را از دست بدهد .

همچنین در ادامه این مباحث گفته شد که نمی شود در شهری زندگی کرده و با این مشکلات دست به گریبان نبود ، در نتیجه از آنجایی که نمی توانستیم جلوی شرایط نامساعد جوّی و زیست محیطی را بگیریم ، به فکر راهی برای تعدیل آثار آن ها افتادیم ؛ روشی به نام نماشویی که سبب می شد تا نمای مورد نظر ، با هر جنس ، عرض و ارتفاع و ویژگی های ساختاری دیگر به ایده آل و درخشان ترین شکل ممکن خود برسد .

در همین رابطه سوالی که اینک مطرح می شود این است : ما نمایی را می شوییم که وجود داشته و بر پیکره یک سازه آرام گرفته باشد ، حال اگر عوامل فوق الذکر به کلی آن را از بین برده و باعث کنده شدنشان شده باشند چه ؟

در تحلیل این شرایط باید با این واقعیت کنار آمد که به دلایل گوناگون ، بسیاری از نصابان پوشش نما – به ویژه سنگ – کار خود را به درستی انجام نداده و ماحصل فعالیت های آنان پس از چندی سقوط می کند . تعجیل در نصب و اتمام کار یا فشار کارفرما برای پایان هرچه سریعتر آن ، استفاده از موادی نامرغوب و عدم ساختن ملاتی چسبناک و قدرتمند ، نداشتن تجربه کافی ، عدم آشنایی با ویژگی های سنگ نما و عواملی از این دست به عنوان خطاهای انسانی سبب می شوند تا یک قطعه با ابعادی مشخص از پوشش نما به ظاهر روی ساختمان قرار گرفته و زینت بخش آن باشد ، اما با کوچکترین لرزش ساختمان یا وزش بادی شدید از جای کنده شوند .

خطر این رویداد زمانی بیشتر خودنمایی می کند که بدانیم اگر محصولی ولو کوچک از ارتفاع چند طبقه ای کنده شده و به پایین سقوط کند ، به دلیل سرعتی که می گیرد اگر با سر رهگذری برخورد نماید ، ممکن است او را به کام مرگ بکشاند ؛ عملی که به مقصر شناخته شدن صاحب ملک می انجامد . در نتیجه برماست که اگر چنین معضلی را در ساختار نمای محل زندگی یا کار خود می بینیم با مقاوم سازی نما آن را حل کنیم .

در مقاوم سازی نما به ویژه نماهای سنگی ، پیچ و رول پلاک یکی از اصلی ترین روش های تثبیت هر قطعه در جای خود می باشد . در این شیوه ، اپراتوران نماشویی – همان افرادی که هم به فعالیت بر روی داربست و بالابر مسلط هستند و هم با کمک کلایمر و طناب به نقاط دور دست نما می رسند – با سوراخ کردن قسمت های مختلف یک قطعه سنگ (حداقل دو سوراخ) با قرار دادن رول پلاک در آن و سپس پیچ کردنشان به دیوار ، حتی نمونه هایی که سیمان پشت آن ها دیگر یارای در برگرفتنشان را ندارند هم در جای خود سفت می کنند . در این طریق مقاوم سازی نما ، گاهی اپراتور ها با برآورد کردن اوضاع نما ، پیش از پیچ کردن آن ها از چسب یا مواد نگه دارنده نیز استفاده کرده تا پیچ ها تنها به عنوان عواملی پوششی فعالیت کنند و همچنین با انتخاب پیچی با ساختار و مکانیزم مناسب ، خود این روش را هم با کیفیت های گوناگونی محقق می کنند . در انتها لازم به ذکر است که قیمت مقاوم سازی نما به جنس سنگ ، تعداد پیچ های بکار رفته یا متراژ کلی آن بستگی دارد که پس بررسی کارشناسان امر برآورده و محاسبه می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *