سنگسابی دستی

سنگسابی دستی

سنگسابی دستی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ با چه وسلیه ای می توان به سنگسابی دستی پرداخت و با وجود دستگاه های پیشرفته ساب زنی چه دلیلی دارد تا از آن ها استفاده کنیم ؟ پاسخ این سوالات را در مقاله پیش روی خواهیم یافت ، پاسخی که مستلزم توجه به مقدمه ای کوتاه می باشد .

همه ما به خوبی می دانیم که همه ابزار آلات و دستگاه هایی که انجام امور انسان را راحت تر می کنند ، در نهایت سبب می شوند تا کار با کیفیتی بهتر ، سرعتی بالاتر ، هزینه ای کمتر و در تیراژی پرشمارتر انجام پذیرد . حال اینکه این دستگاه ها ممکن است کاربردی همانند داروهای شیمیایی داشته باشند ؛ به عبارتی دیگر همانطور که داروهای شیمیایی ممکن است علاوه بر محدودیات و نواقصی ، با درمان کامل یک بیماری عوارضی نیز به همراه داشته باشند ، این وسایل نیز ممکن است علاوه بر این عوارض ( که موضوع بحث ما نیست ) ، محدودیت هایی هم داشته باشند که سبب می شود تا نتوان از آن ها در هر شرایط استفاده کرد .

در همین رابطه یکی از مهمترین محدودیت هایی که با آن سروکار داریم ، ابعاد بزرگ یک دستگاه است که سبب می شود تا از آن نتوان در هر نقطه ای استفاده کرد . به عنوان مثال همین دستگاه های سه فاز کفسابی را در نظر بگیرید که توانایی تراشیدن بتن را داشته و از این جنس خشن که مظهری برای سرسختی نیز می باشد ، سطحی صاف و صیقلی به وجود می آورد . حال فرض کنیم که با وجود این قدرت ایده آل و باورنکردنی که گاه اپراتور را همانند راننده ای بر روی دوش خود می کشد بخواهیم برای ساب زنی یک راه پله ، پاگرد های آن و یا اماکنی که دارای زوایای تند هستند استفاده کنیم . به جز پله ها و پاگرد ها که به خوبی با محدودیت های ابعادی آن ها آشناییم ، خانه هایی که دارای زاویه تند یا اصطلاحاً ” قناسی ” هستند را نیز دیده ایم ، سازه هایی که بواسطه متراژ زمین زیر بنا ، کج سلیقگی معمار یا مهندس طراح آن و همچنین محل احداثش ، به ناچار شکلی به جز مربع و مستطیل های “طلایی” و چشم نواز هندسی را یافته است . به بهانه اینکه در محل های مذکور نمی توان دستگاهی را به منظور ساب زنی چرخاند و از سویی دییگر هم قادر به حذف این مرحله نخواهیم بود ، پس نیازمند راه حلی ساده ، کاربردی ، ارزان ، در دسترس و پر بازده هستیم .

سنگسابی دستی به عنوان راه حل مذکور در این مرحله وارد عمل شده و سبب می شود تا نقاطی که از پذیرش دستگاه های مذکور عاجزند ، سابی مطلوب و موثر بخورند . در همین رابطه چنانچه دستگاه مورد نظرمان که فرز سنگ نیز یکی از آن ها می باشد در این قسمت ها بکار گرفته شوند ، وجود اپراتوری زبردست و ماهر برای هدایت آن الزامیست . بدیهیست که هرچه میزان افزونه های جانبی دستگاه بیشتر شده و به صورتی تخصصی تر برای سنگسابی دستی طراحی شده باشد (مثلاً وجود پایه هایی که سبب می شود تا ارتفاع لقمه های تراش از سطح یکسان باشد ) لزوم استفاده از یک کفساب حرفه ای نیز کاهش یافته و فردی نیمه ماهر هم قادر به این کار است . حال شرایطی را تصور کنید که این دو عمل – اپراتور با تجربه و وسایلی تخصصی – گرد هم آمده و به سنگسابی دستی سطوح مورد نظرتان بپردازند ؛ این ویژگی ها که مبین نحوه کار کفسابی زعفرانی است به متقاضیان خود تضمین می دهد که سطحی یکدست ، درخشان و مقاوم در انتظار آن هاست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *