دستگاه کفسابی بتن

دستگاه کفسابی بتن

دستگاه کفسابی بتن : در تمامی اماکنی که ما روزانه به آن ها مراجعه می کنیم  ( سازه هایی از قبیل ساختمان های مسکونی ، پارکینگ ها ، مجتمع های اداری ، تجاری ، آموزشی ، تفریحی ، درمانی و … ) ،  یکی از اولین عواملی که بعد از ورود ما به محل خودنمایی می کند کف یا سطوح افقی این ابنیه می باشد . اگر در پیاده روی های روزانه خود به سطح معابر کنار خیابان دقت کنیم ، به جز مواردی که شهرداری اقدام به کف سازی آن ها کرده است ، سازه های فراوانی وجود دارند که مالک آن ها با هزینه شخصی به طراحی ، ساخت و یا مرمتشان پرداخته است .

در بیشتر ساختمان ها و پارکینگ ها ، سطوح مذکور بواسطه سنگ ، موزائیک یا بتن پوشیده می شود ؛ ولی با وجود خطای انسانی امکان این که سطح ساخته شده کاملاً مسطح شود وجود ندارد . هزینه کف سازی با سنگ های مختلف و موزائیک برای پارکینگی کوچک یا محوطه ای از ساختمان پایین است اما زمانی که بخواهیم سطح وسیعی را کف سازی کنیم ، تنها گزینه مقرون بصرفه ما بتن خواهد بود . بتن در مقایسه با دو مورد قبلی هزینه به مراتب پایین تری را برای مشتری داشته و در حداقل زمان ممکن آماده می شود ؛ تنها تفاوت آن با سنگ و موزائیک سطح ناصاف بتن بعد از شکل گیری است . وجود همین نارسایی ها در موارد مذکور سبب شد تا دستگاهی به نام کفساب بتن به منظور صاف و صیقلی  کردن سطح بتن اختراع شود و آن را همچنان در صدر مواد مورد استفاده برای کف سازی قرار دهد .

اگر بخواهیم برای کف پارکینگ خود از  موزائیک یا سنگ استفاده کنیم ، شاید اتمام این عملیات عمرانی یک هفته تمام به طول بینجامد ، در نهایت هم یک دستی مورد نظر ما را فراهم نشده و بعد از چند سال هم به دلیل انقباض و انبساط دمایی هر دوی آن ها از سطح زیرین جدا شوند ، ولی بتن هرگز این مشکلات را ندارد . بتن بعد از قرار گیری در کف می تواند توسط میلگرد مسلح شده و هیچ گونه ترکی را بخود نگیرد و بعد از تنها چند روز مستحکم شود ، ولی بدیهیست که سطحی ناصاف خواهد داشت . دستگاه کفسابی بتن با سه نوع سنباده درشت ، ریز و نرم از جنس الماس در سه مرحله ، ابتدا ناهمواری های بزرگ را از بین برده ، در مرحله بعد سطح بتن را صاف و یکدست می کند و در آخرین قدم نیز با سنباده ریز سطح را براق می سازد  که بی تردید از موزائیک یا سنگ چشم نواز تر خواهد بود . دستگاه کفسابی تنها برای بتن کاربرد نداشته بلکه در سطوح سنگ فرش شده برای حذف زوائد سنگ و از بین بردن کدری آن زمانی که سنگ در معرض آلودگی یا رفت و آمد زیادی -همچون فروشگاه ها -قرار می گیرد کاربرد دارد . در ادامه به معرفی انواع دستگاه کفسابی بتن می پردازیم.

دستگاه کف سابی بتن به سه دسته تقسیم می شوند.

  1. دستگاه کف ساب تک فاز
  2. دستگاه کف ساب سه فاز
  3. دستگاه کف ساب فوق پیشرفته

تمامی این سه نوع دستگاه از یک موتور الکتریکی  با توان ها و لقمه های مختلف برای سایش سطح مورد نظر استفاده می کنند. توان این موتور ها از  3 اسب بخار تا 7.5 اسب بخار در دستگاه کف ساب فوق پیشرفته قابل تغییر است که درموتور تک فاز حداقل توان دستگاه به سه اسب بخار می رسد . شرکت های سازنده دستگاه کفسابی بتن از موتوری استاندارد استفاده                می کنند ، ولی می توان نوع موتور را مطابق میل مشتری از برندهای مختلفی تهیه کرد .  هر سه نسخه این دستگاه ها دارای نازل های سنگ ساب ، موزائیک ساب و بتن ساب با  لقمه های مستطیلی شکل و نازل بتنی دارای لقمه ای الماسی می باشد. در این دستگاه ها توان موتور ها تا 1400 دور در دقیقه رسیده تا کار در کمترین زمان ممکن صورت گیرد . انتقال نیروی موتور به فرچه ها در هر سه نوع توسط سه عدد تسمه صورت می گیرد . تفاوت اصلی بین این سه نسخه دستگاه کفسابی بتن در توان آن هاست که مشتری باید با توجه به حجم کار خود یکی از آنها را انتخاب کند.

 

از جمله ویژگیهای مشترک در هر سه رده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قابلیت استفاده در کوچکترین محیط ها به دلیل حجم کم
  • داشتن مدار تنظیم میزان دور فرچه
  • آلودگی صوتی نسبتاً کم و
  • قابلیت پولیش زدن سطوح مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *