آموزش کفسابی سنگ

آموزش کفسابی سنگ

آموزش کفسابی سنگ نیز مانند برخی از فعالیت های انسان در چند مرحله انجام می گیرد تا فرد بتواند به نتیجه مورد نظر دست پیدا کند . در نتیجه یادگیری این مراحل در حصول هدف مشخص شده حائز اهمیت هستند .

انسان در طول عمر خود تجربیات متفاوتی را کسب می کند . این تجربیات می تواند به صورت یادگیری یک حرفه ، فن ، روش انجام کار ، خلق یک اثر (ادبی یا هنری) ، اکتشاف و مواردی مشابه این ها باشد . در هر صورت برای جلوگیری از تکرار تجربیات ، دوباره کاری انسان و پیشرفت او ، هر نسل تجربیات خود را بیشتر مکتوب می کند تا در اختیار دیگران قرار دهد . این مکتوبات در برخی مشاغل شکل آموزش را به خود می گیرند تا شیوه درست انجام یک کار را به فرد دیگری انتقال دهند . شغل کفسابی نیز این آموزش ها را برای مصرف کنندگان تهیه کرده و به شکل های مختلف در اختیار خوانندگان قرار داده است . افرادی که در شغل کفسابی سنگ و به طور کلی کفسابی ساختمان مشغول هستند ، باید آموزش کفسابی سنگ را به صورت دقیق دیده باشند تا بتوانند کار را درست پیش برده و در نهایت رضایت مشتری را جلب کنند .

 

مراحل انجام کفسابی سنگ :

در اولین مرحله شما باید بعد از پاسخ به سؤالات زیر سراغ انتخاب دستگاه مناسب بروید .

  • آیا کف پوش سنگی قبلاً کف سابی شده یا نوساز است ؟
  • آیا سنگ کف نیاز به بتونه یا رزین برای درزگیری ها دارد یا خیر ؟
  • میزان آسیب دیدگی سطح سنگ چقدر است ؟
  • نوع سنگ کف چیست ؟

در انتخاب دستگاه مناسب با توجه کیفیت کفسابی می توانید یکی از دستگاه های کفسابی تک فاز و سه فاز ، کفساب دستی و کفساب فوق پیشرفته را انتخاب کنید . تفاوت این دستگاه ها در قدرت ، سرعت عمل و نوع کاربرد آن ها می باشد . بعلاوه نوع سنگ عامل تعیین کننده است ، چرا که برای مثال کفسابی سنگ گرانیت کاملاً متفاوت از سنگ مرمر است و حتی انواع سنگ مرمر دارای روش متفاوت کفسابی هستند .

 

بعد از انتخاب دستگاه مرحله ساب زن کف (به ‌طورکلی در انواع مختلف سنگ) با لقمه های مختلف شروع می شود .

لقمه 30 یا 46 زبرترین لقمه است که از آن برای رفع پستی و بلندی های سنگ کف استفاده می شود (میزان برداشت سنگ 1 تا 2 میلی متر)

لقمه 60 یا 80  برای از بین بردن زبری های لقمه 46 و یک دست کردن سطح برای مرحله رزین و بتونه است (میزان سایش 0.5 تا یک میلی متر)

بعد از استفاده از لقمه 80 باید لقمه سیمی را استفاده کرد تا بتوان درزها و شکاف ها را از ذرات ریز و سست سنگ خالی کرد . در مرحله بعد قبل از انتخاب لقمه 120 باید با استفاده از رزین و بتونه هرگونه شکاف و درز موجود در لابلای سنگ ها را پر کنیم .

لقمه 120 برای حذف اضافات رزین ، بتونه و هم سطح کردن آن ها با سنگ است

لقمه 220 با ساب نرم برای یک دست کردن نتایج لقمه 120 استفاده شود

لقمه 400 برای براق کردن و مشاهده بازتاب نور در سطح سنگ (مشاهده بازتاب نور از فاصله 30 متری)

لقمه 600 یک سطح از لقمه 400 در ایجاد بازتاب نور بالاتر است

لقمه 800  حداکثر میزان بازتاب نور را ایجاد می کند (مشاهده بازتاب نور از فاصله 10 متری)

لقمه  1200 برای پولیش زدن سطح سنگ و مرحله نهایی کار

به‌عنوان آخرین مرحله می توانید از لقمه های ایتالیایی برای شیشه کردن سطح سنگ استفاده کنید . در این مرحله می توانید بازتاب کامل نور و حتی عکس خود را روی سنگ مشاهده کنید .

دقت کنید تا در ساب زدن با دستگاه تنها از حرکت زیگزاگی استفاده شود ، چرا که این شیوه ، حالت هم پوشانی برای مرحله قبل از خود را دارد ، در غیر این صورت دستگاه سبب ایجاد چاله روی سنگ خواهد شد .

 

نکات آموزش کفسابی سنگ در مورد لقمه ها :

لقمه ها بالشتک هایی هستند که در زیر دستگاه برای ساب زدن نصب می شوند . آن ها دارای شماره بوده و با بالاتر رفتن شماره میزان لایه برداری کاهش و میزان درخشندگی و براق کردن آن ها افزایش می یابد . به‌ طورکلی از شماره 400 به بالا لقمه ها بیشتر روی جلا و درخشندگی تأثیر دارند تا روی ساییدن سطح سنگ .

در انتها می توان گفت آموزش اصلی ترین جزء در یادگیری است و وقتی به درستی صورت گیرد انجام کار نیز با اشتباهات کمتری همراه خواهد بود . به همین خاطر افراد عادی نیز می توانند با یادگیری آموزش کفسابی سنگ و طی چند مرحله عملی از آن به این حرفه مشغول شوند و یا حداقل کف منزل یا پارکینگ خود را کفسابی کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *